انواع ردیاب خودرو امروزه با قابلیت‌های بسیار و انواع مختلف موجود است. اگر شما نیز می‌خواهید یک ردیاب خودرو داشته باشید، شاید بهتر است که بیشتر با این ابزار آشنا شده و برای خرید انتخاب بهتری داشته باشید. در این مقاله سعی داریم ردیاب خودرو و کارکرد آن‌ها را به شما معرفی کنیم. در ادامه درباره‌ی کاربرد ردیاب خودرو که آن را جی پی اس ردیاب و دزدگیر ماهواره ای نیز می نامند و انواع آن همچون ردیاب خودرو آهنربایی، ردیاب متصل به سیستم OBD و… خواهید خواند. اگرچه معمولاً انتظار داریم که همه چیز در زندگی ما به خوبی پیش رود اما گاهی اوقات اتفاقات ناخوشایند و غیرمنتظره‌ای نیز رخ می‌دهد. اگر از قبل خود را برای این‌گونه از اتفاقات آماده سازیم می‌توانیم بسیار آسوده‌خاطرتر زندگی کنیم. اگر خودروی ما دزدیده شود می‌تواند مشکلات و چالش‌های بسیاری را برای ما ایجاد کند و پیدا کردن دوباره‌ی خودرو کار چندان ساده‌ای نیست. اما برای این موضوع می‌توان به بهترین شکل خود را آماده ساخت. ردیاب خودرو بهترین، ساده‌ترین و ارزان‌قیمت‌ترین راه حل برای این مشکل است و می‌توانیم با داشتن ردیاب خودرو به سادگی خودروی خود را پیدا کنیم.

ردیاب خودرو ماهواره ای

ردیاب خودرو چیست؟

انواع ردیاب GPS از سامانه‌ی موقعیت‌یاب جهانی برای تشخیص مکان استفاده می‌کند. کارکرد پایه‌ای انواع ردیاب GPS آن است که با استفاده از پروسه‌ای که Trilateration نامیده می‌شود مکان فیزیکی خود را طبق فاصله‌اش تا ۳ ماهواره درحال گردش به دور زمین تعیین می‌کند. این دقیقاً همان سیستمی است که در سیستم GPS جهت‌یاب خودرو‌ی شما نیز استفاده شده و از طریق آن می‌توانید راه خود را پیدا کنید.

تفاوت بین سیستم جهت‌یابی خودروی شما با ردیاب خودرو آن است که سیستم جهت‌یابی خودرو به شما امکان دیدن مکان و مسیرهای مختلف را می‌دهد. این در حالی است که ردیاب خودرو اطلاعات مکانی خودروی شما را ذخیره و ارسال می‌کند. اگر چه سیستم ردیاب خودرو قادر است مکان دقیق خودروی شما را با تکنولوژی مشابه جهت یاب خودرو یعنی همان GPS پیدا کند، اما برای ارسال این اطلاعات از تکنولوژی مشابه گوشی تلفن همراه شما استفاده می‌کند. به این دلیل است که برای استفاده از ردیاب خودرو باید هزینه‌ای ناچیز را به صورت منظم برای این خدمات پرداخت کنید.

کاربرد ردیاب خودرو چیست؟

هدف اصلی جی پی اس ردیاب آن است که به شما امکان اطلاع از مکان دقیق خودرو را در هر زمان و لحظه‌ای فراهم آورد. این امکان می‌تواند در شرایط بسیار مختلفی برای شما مفید باشد. یکی از اولین و اصلی‌ترین مثال‌ها وقتی است که خودروی شما دزدیده شده است. اگر ماشین شما دارای ردیاب خودرو باشید شما به سادگی می‌توانید اطلاعات دقیق مکان خودرو را به پلیس اطلاع دهید. همچنین از موارد دیگری که جی پی اس ردیاب می‌تواند برای شما مفید واقع شود می‌توان به نصب این دستگاه در خودروی فرزندانتان اشاره کرد. به این ترتیب می‌توانید در زمان خطر از مکان او اطلاع حاصل کنید و یا اینکه از سرعت غیرمجاز او با خبر شده و از این موضوع در آینده جلوگیری کنید. ردیاب خودرو همچنین برای شرکت‌هایی که با مقدار زیادی خودرو و راننده سر و کار دارند می‌تواند بسیار مناسب واقع شود. از این طریق می‌توان کارکرد افراد مختلف را در طول روز کنترل کرد. در کلیدکار خدمات دیگر مانند نصب کیلس انجام می شود.

 

ردیاب خودرو چگونه کار می‌کند؟

استفاده از ردیاب خودرو در ماشین معمولاً بسیار ساده است. اما شیوه‌ی کارکرد هر جی پی اس ردیاب نسبت به دیگری معمولاً کمی متفاوت است. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های میان انواع جی پی اس ردیاب منبع انرژی آن‌ها است. با این حال انواع مختلف آن‌ها می‌تواند برای هر نیازی کافی باشد و شما می‌توانید بین انواع متفاوت نوع مناسب خود را انتخاب کنید.

بعضی از انواع ردیاب خودرو به سیستم OBD خودرو متصل شده و معمولاً زیر داشبورد در کنار پاه‌های راننده قرار می‌گیرند. امتیاز این نوع از جی پی اس ردیاب آن است که انرژی را مستقیماً از سیستم OBD خودرو دریافت می‌کند. بنابراین آن‌ها برای استفاده بسیار ساده هستند. بعضی از انواع جی پی اس ردیاب به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به فندک خودرو و یا پورت لوازم‌جانبی ماشین برای کارکرد متصل شوند. این‌گونه از ردیاب‌های خودرو برای نصب و استفاده بسیار ساده هستند اما برخی از آن‌ها می‌توانند بیش از حد از باتری خودروی شما زمانی که رانندگی نمی‌کنید استفاده کنند. همچنین شما در قرار دادن این‌گونه از جی پی اس ردیاب در ماشین محدود هستید و نمی‌توانید آن‌ها را در هرکجا که مایل هستید قرار دهید. اکثر ردیاب‌های موجود در بازار انرژی خود را از باتری دریافت می‌کنند. این موضوع به معنی آن است که می‌توانید این‌گونه از جی پی اس ردیاب را در هر قسمت از خودرو که مایل هستید نصب کنید. اما از آنجا که این‌گونه از ردیاب خودرو به منبع انرژی خارجی متصل نیست، باید آن‌ها را دائماً شارژ نگه دارید، در غیر این صورت دستگاه شما از کار باز خواهید ایستاد.

یکی از انواع مهم این دستگاه مفید، ردیاب خودرو آهنربایی است. با استفاده از ردیاب خودرو آهنربایی می‌توانید آن را به سادگی هر قسمت از خودرو که می‌خواهید متصل کنید. این‌گونه از ردیاب معمولاً انرژی خود را از باتری دریافت می‌کند و از این طریق زمان نصب هیچ نگرانی نخواهید داشت. زمانی که جی پی اس ردیاب را نصب کردید. با استفاده از نرم‌افزار آن روی کامپیوتر، تلفن همراه و یا تبلت خود می‌تواند مکان دقیق خودرو را در هر زمانی به دست آورید. بعضی از ردیاب‌ها نیز از دیگر راه‌ها همچون ارسال پیامک استفاده می‌کنند.

 

 

Summary
Review Date
Close Menu